mantrailing

 výcvik

záchranárske stopovanie alebo aj mantrailing – čo si pod týmito pojmami predstavíme ?

Mantrailing je terminus technicus, ktorý sa používa na opis procesu v ktorom pes sleduje pach konkrétneho človeka a pracuje v tíme so psovodom. Termín mantrailing bol prevzatý z andlického jazyka: man=man/human a trailing=pursuit.

Je to metóda pachovej práce, ktorá sa dá využiť pri pátraní po človeku z rôznych dôvodov a kladie dôraz na hľadanie ľudí na základe špecifickej zložky pachu.

Filozofia výcviku je založená na využítí prirodzenej danosti – základného inštinktu psa sledovať pach.

Pri výcviku učíme psa venovať najvyšší stupeň priority pri sledovaní zanechanej pachovej stopy konkrétnej osoby a to za akýchkoľvek poveternostných podmienok v rozmanitých terénoch, pri akýchkoľvek vyrušeniach a rozlišovať pach hľadanej osoby od iných pachov či už ľudských, zvieracích alebo tých ktoré sa vyskytujú v prostredí.

Pracovný proces pre mantrailový tím začína získaním informácií o poslednom mieste videnia hľadanej osoby, získania pachového predmetu, čiže predmetu, veci, ktorá patrila osobe a nachádza sa na ňom vzorka pachu konkrétnej osoby.

Nasumovaním – čiže čuchnutím si k pachovému predmetu začína pes vypracovávať-sledovať pachovú stopu a to až do momentu kedy konkrétnu osobu dohľadá, alebo pachová stopa skončí.

Táto pachová práca vyžaduje veľmi úzku spoluprácu medzi psom a psovodom.

Výcvik psovoda zahŕňa naučenie sa interpretovať neverbálne signály svojho psa a správne vyhodnotiť jeho správanie, čo je kľúčové pre efektívne pátranie po nezvestných osobách.

Psovod sa musí tiež oboznámiť s postupmi a znalosťami potrebnými pre koordináciu a spoluprácu s inými záchranárskymi zložkami, čo zvyšuje šance na úspešné ukončenie pátrania.

V praxi nemusí byť výsledkom vždy priame dohľadanie osoby; pes môže ukázať smer, ktorým sa osoba vydala, alebo označiť konkrétne miesto, kde sa nachádza.

Práve schopnosť správne interpretovať tieto signály môže byť rozhodujúcim faktorom pre úspešné dohľadanie osoby, čo zdôrazňuje dôležitosť dôkladného výcviku psovoda a jeho psa.

Výcvik a presné porozumenie medzi psovodom a psom sú preto nevyhnutné pre efektívne a koordinované pátranie, ktoré môže zachrániť životy.

%

BYŤ ČLENOM CEMA K9 ZNAMENÁ BYŤ V PRVOM RADE SPOĽAHLVÝ TÍMOVÝ KOLEGA A PRIATEĽ

Zakladáme si na kvalite poskytnutého výcviku, nie na kvantite prijatých členov.

Stať sa členom našej organizácie znamená aktívne sa podieľať na výcviku, vzdelávať sa na úkor svojho voľného času.

Okrem toho, že vo výcviku členovia pracujú na tom aby boli dobrým mantrailovým tímom v zložení pes a psovod, každý člen sa učí byť podporou aj pre svojho kolegu.

Spoľahlivosť, pomoc a podpora ja založená na vzájomnej dôvere.

BYŤ ČLENOM ZNAMENÁ VEĽA PRÁCE NA SEBE ALE AJ VEĽA PRÁCE PRE DRUHÝCH.

ZAUJALI SME VÁS? 

CHcete začať s mantrailingom?

PRIPRAVTE SA!

Potrebujete veľkú dávku odhodlania a trpezlivosti.

Počítajte s nasadením v akomkoľvek počasi. Každý víkend venujeme jeden deň skupinovému výcviku (výcvik prebieha od skorých ranných hodín do neskorých poobedných alebo večerných hodín a následne sa plnia úlohy počas týždňa.

Ochota a možnosť cestovať autom. Výcvik prebieha vždy na inom mieste. Vyberá sa v závislosti na výcvikovom zámere. Lesy, lúky, urban, suburban, svahovýctý terén a iné. Je teda nevyhnutná možnosť presunu motorovým vozidlom. Pričom automobil slúži aj pre odpočinok Vášho psa.

Raz mesačne prebieha spoločný víkendový workshop všetkých členov, niekoľko krát do roka medzinárodné semináre a kooperačné svičenia s inými záchranárskymi organizáciami.

Absolvovanie školenia topografie, rádioprevádzky a akreditovaného kurzu prvej pomoci.

Aktívne zapájanie sa do výcvikového procesu.

Neodradili vás nároky na vaše nasadenie vo výcviku?

ZÁKLADNÁ VÝBAVA MT TÍMU:

PAMLSKY/ODMENA. Také, ktoré Váš pes nedostane na žiadnom inom výcviku. Ak je pes maškrtný – konzerva mäsa, uvarená pečienka, sekaná alebo aj parmazán. Ak je aportér, loptička, motorka alebo iný druh aportu.

POSTROJ. Tento nesmie nijako psa pri jeho pohybe obmedzovať alebo zraňovať.

STOPOVAČKA. Je to stopovacia šnúra o dĺžke 10m. Ak nie ste vlastníkom stopovačky na prvý výcvik si ju nekupujte. Ukážeme Vám aké možnosti pri výbere máte a sami posúdite, aký materiál alebo tvar stopovačky Vám vyhovuje. 

Ochranné RUKAVICE  a transparenstné OKULIARE. Na začiatok Vám budú stačiť obyčajné pracovné rukavice. Až potom čo zistíte ako silno bude Váš pes v ťahu pracovať, rozhodnete sa pre adekvátnu ochranu rúk. Transparentné okuliare sú nevyhnutné na ochranu očí pri pohybe lesom.

Nesmieta zabudnúť: VODA pre Vás a Vášho psa, miska na vodu, občerstvenie pre Vás, pevná obuv, výrazný reflexný prvok (vesta), sterilizovaný sklenený pohár, nabitý mobilný telefón+powerbanka.

Zbaľte si náhradné oblečenie. Nikdy totiž neviete kde Váš pes zacyhtí pach a Vy ho budete musieť následovať.

3-2-1 STOPA / GO / ČABRA ..

DOBRODRUŽSTVO PRÁVE ZAČÍNA